Dlaczego kosmetyki bez parabenów są lepsze?

Pityver.pl

W dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego problemu z tym, aby kupić jakikolwiek kosmetyk. W popularnych drogeriach, ale nawet w aptekach na półkach można znaleźć specyfiki z różnych części świata. Coraz więcej osób zaczyna jednak dokładnie zastanawiać się, zanim zdecyduje się na zakup jakiegoś kosmetyku. Okazuje się bowiem, że praktycznie do większości z nich dodawana jest chemia, która nie pozostaje bez wpływu na stan naszego zdrowia.

Jakich składników w kosmetykach najlepiej unikać?

  • Przede wszystkim, mówi się o parabenach. Dodawane są praktycznie do wszystkich kosmetyków. Są to konserwanty, dzięki którym można z produktu korzystać przynajmniej o kilkanaście miesięcy dłużej. Okazuje się jednak, że bez problemu przenikają one przez skórę do układu krwionośnego i mogą być przyczyną zaburzeń w układzie hormonalnym.
  • Kolejną grupą szkodliwych składników są siarczany. Są to silne detergenty, najczęściej oznaczone jako sls lub sles. Stosuje się je zarówno w szamponach i żelach pod prysznic, jak i w płynach do mycia łazienki.
  • Wiele osób radzi również, aby unikać silikonów.

Kosmetyki bez parabenów można obecnie kupić w dobrych drogeriach i aptekach.

Czy faktycznie są one lepsze?

Przede wszystkim, kosmetyki bez parabenów (np. seria kosmetyków marki Acnerose) mają dokładnie to samo działanie, ponieważ ich substancje czynne nie zmieniają się. Parabeny nie mają wpływu na to, czy dany krem lub żel zadziała lepiej. Ich jedyną rolą jest wydłużenie przydatności do użycia produktu. Warto więc zdecydować się na kosmetyki bez parabenów, aby zaoszczędzić sobie kłopotów ze zdrowiem. Badania dowodzą, że parabeny mają nawet wpływ na dziecko znajdujące się w łonie kobiety. Poza tym, powodują również problemy z produkcją estrogenów. U niektórych mężczyzn mogą być przyczyną niepłodności.

Jedyne o czym trzeba pamiętać, to to aby sprawdzić datę przydatności kosmetyku. Może być ona krótsza o kilka bądź kilkanaście miesięcy. Produkty te składają się zazwyczaj z naturalnych, botanicznych składników i mogą zacząć pleśnieć i psuć się po upływie tego terminu. Najczęściej jednak bez problemu można zużyć całe opakowanie kosmetyku przed upływem tej daty. Poza tym, warto kupować po prostu nieco mniejsze opakowania, jeżeli nie jesteśmy w stanie ich wykorzystać w określonym czasie. Poleca się, aby kobiety w ciąży i małe dzieci unikały stosowania parabenów. Najlepiej, aby cała rodzina korzystała z naturalnych kosmetyków, bez dodatku tych sztucznych, chemicznych konserwantów. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych prowadzi się szereg badań, które dowodzą, że parabeny są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Dlatego tak ważne jest, aby nie sugerować się reklamą, ani opinią innych osób, a etykietą. Warto zawsze przed zakupem zapoznać się ze składem danego produktu kosmetycznego. Parabeny dodawane są do kremów, żeli pod prysznic, mydeł, ale również szamponów, podkładów i nawet cieni do powiek. Trzeba więc wykazać się ostrożnością i ograniczyć ich ilość do całkowitego minimum. Takie kosmetyki bez dodatku parabenów wcale nie są droższe, ponieważ nie wymagają stosowania żadnych innych drogich składników. Najczęściej są to jednak kosmetyki naturalne i nie dodaje się do nich również siarczanów, które także są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Bibliografia:

1.Kądziela-Wypyska G., Miturska G., Wawrzycki B., Chodorowska G., Profilaktyka i leczenie grzybic, 2004
2.Nowicki R., Dermatofitozy praktycznie: zakażenia grzybicze skóry i paznokci podstawy diagnostyki i terapii, 2013

4.5 (90%) 2 ocen
Pityver.pl
http://bez-parabenow.pl/wp-content/uploads/kremik.jpg

3 Odpowiedzi

  1. „Jedyne o czym trzeba pamiętać, to to aby sprawdzić datę przydatności kosmetyku. Może być ona krótsza o kilka bądź kilkanaście miesięcy. Produkty te składają się zazwyczaj z naturalnych, botanicznych składników i mogą zacząć pleśnieć i psuć się po upływie tego terminu.”

    No i to jest tak naprawdę jedyny minus w tych kosmetykach : )

  2. To prawda , krótka data ważności kosmetyków bez parabenów to chyba ich największy minus. Jednak trzeba pamiętać , że wszystko co naturalne nie jest tak trwałe jak kosmetyki z parabenami czy sls , ale napewno zdrowsze ! 🙂

  3. A mi to nie przeszkadza, że mają krótszy termin ważności. Coś za coś, tak jak z jedzeniem. Zauważyłam, że kosmetyki bez parabenów są najlepsze nie tylko ze względu na skład, ale też ze względu na działanie. Stosowałam zestaw Pityver na łupież pstry i nigdy wcześniej nie zetknęłam się z dermokosmetykiem, który tak dobrze zwalczył łupież pstry. Odetchnęłam z ulgą, gdy po tygodniu zauważyłam, że plamy zaczęły schodzić

Napisz odpowiedź...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *