Dlaczego warto używać szampon oczyszczający bez parabenów?

Pityver.pl

Osoby z włosami przetłuszczającymi się, suchymi czy delikatnymi, cienkimi albo wymagającymi specjalnej pielęgnacji, bardzo często sięgają po podstawowe kosmetyki dostępne na rynku, robiąc sobie tym samym krzywdę i skutecznie zmniejszając szanse na utrzymanie zdrowej i rozświetlonej fryzury przez długi czas. Sięgnięcie po szampon oczyszczający bez parabenów i innych substancji powierzchniowo czynnych jak siarczany i fosforany, może wyłącznie pomóc i chociaż nie stanowi rozwiązania wszystkich problemów higienicznych i zdrowotnych, to jednak bardzo skutecznie pomaga się z wieloma z nich uporać.

Pozytywy i negatywy

Główne negatywne objawy, jakie wyeliminować można sięgając po szampon oczyszczający bez parabenów, to chociażby:

  • zmniejszenie uczucia świądu i pieczenia bezpośrednio po zakończeniu toalety,
  • wyeliminowania ryzyka pojawiania się grudek i krostek na skórze głowy oraz pozbycie się alergii i reakcji uczuleniowych,
  • podrażnienia gałek ocznych,
  • usunięcie ze składu innych szkodliwych substancji jak SLS czy silikony.

Z kolei oceniając pozytywne aspekty stosowania takich kosmetyków jak szampon oczyszczający bez parabenów, wymienić trzeba chociażby poniższe korzyści ze stosowania:

  • otwarcie łusek oraz porów włosa i umożliwienie im swobodnego transportu chociażby wody, łoju, potu i substancji odżywczych między włosem a środowiskiem,
  • łatwiejsze modelowanie i układanie włosów po użyciu naturalnego szamponu,
  • przywrócenie równowagi hormonalnej i łojotokowej skóry głowy,
  • odbudowanie naturalnej bariery ochronnej włosa – powłoki lipidowej.

Ocena jakości kosmetyku

Oczywiście w drogeriach, sklepach z kosmetykami czy salonach oraz aptekach, coraz łatwiej znaleźć można produkty oznaczone specjalnymi symbolami i znakami, zachęcających do wyboru takiego naturalnego kosmetyku. Warto przy tym pamiętać, że same parabeny nie odpowiadają za wszystko, co złego może dziać się przy zbyt częstym stosowaniu takich kosmetyków. Razem z parabenami równie szkodliwe lub nawet szkodliwsze są fosforany oraz siarczany, tak powszechnie dodawane do praktycznie każdego środka czyszczącego i higienicznego. Także silikony, spotykane masowo w szamponach i zamykające powłokę włosa, nie mają dobrej renomy i raczej niszczą włos oraz utrudniają jego modelowanie.

Stężenie parabenów czy silikonów i SLS oraz ich jakość, to także jeden z elementów, które warto ocenić. Nie ma jednoznacznie potwierdzonych badań, według których parabeny mogą wywoływać nowotwory, ale już negatywy wpływ na układ hormonalny został udowodniony. Przy bardzo niskim stężeniu tych substancji i bardzo rzadkim stosowaniu, można jednak śmiało założyć, że ich szkodliwość jest znikoma.

Do tego stopnia, że najbardziej o skład i recepturę stosowanych kosmetyków w codziennej pielęgnacji martwić powinni się rodzice małych dzieci i niemowlaków, które faktycznie ze stosowanych powierzchniowo kosmetyków wchłaniają bardzo dużą ilość syntetycznej chemii. Dlatego też działy z kosmetykami czy lekami dla dzieci i najmłodszych są przeważnie pełne takich naturalnych preparatów.

Pityver.pl