Do jakiego rodzaju skóry stosować kremy bez parabenów?

Pityver.pl

Coraz więcej słyszy się obecnie o szkodliwości parabenów. Są to konserwanty, które stosuje się we wszystkich kosmetykach, aby wydłużyć ich przydatność do użycia. Parabeny można znaleźć wszędzie, zarówno w kremach do twarzy, jak i żelach do ciała, szamponach i tonikach. Dzięki nim, kosmetyki nie pleśnieją i można z nich korzystać przez wiele miesięcy. Czy faktycznie jednak parabeny są nam potrzebne?

Jakie jest działanie parabenów?

  • Przede wszystkim, pełnią one rolę konserwantów. Nie mają jednak żadnego wpływu na działanie kosmetyków i nie poprawiają go.
  • Okazuje się, że parabeny przenikają bez problemu przez fragmenty cienkiej i delikatnej skóry, na przykład na twarzy prosto do układu krwionośnego.
  • Wiele z nich może powodować zaburzenia hormonalne u użytkowników. Badania wykazują, że u mężczyzn mogą być one nawet powodem bezpłodności.

Czy kremy bez parabenów można stosować do różnych rodzajów skóry?

Oczywiście, że tak. Parabeny mają jedynie działanie wydłużające przydatność kremu do użycia. Zamiast dwóch miesięcy po otwarciu opakowania, z kremu można korzystać swobodnie przez cały rok. Czy faktycznie jest to nam potrzebne? Większość osób i tak wykorzystuje swoje kosmetyki w miarę szybko, lub je wyrzuca po jakimś czasie.

Kremy bez parabenów (np. krem na dzień Acnerose) nie różnią się od innych niczym innym, poza tym, że są po prostu lepsze. Najczęściej zawierają bowiem jedynie naturalne substancje botaniczne, które wspaniale działają na skórę. Witaminy odżywiają ją od środka, a wyciągi ziołowe sprawiają, że skóra jest elastyczna, zdrowa i ma odpowiedni kolor. Takie jest właśnie zadanie kremu do twarzy. W przypadku kremów z konserwantami, parabeny przenikają razem z tym co najlepsze do skóry. Ich stosowanie nie ma więc sensu.

Kremy bez parabenów można oczywiście dostosowywać do rodzaju swojej skóry. Producenci naturalnych kosmetyków przygotowują całe linie produktów, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, przetłuszczającej się, czy też ze skłonnością do zmarszczek. W zależności od swojego przeznaczenia, kosmetyki różnią się od siebie składem i rodzajem wyciągów roślinnych. Warto na to zwrócić uwagę wybierając odpowiedni krem dla siebie. Najlepiej stosować całą linię kosmetyków, również żel do mycia twarzy lub płyn miceralny, bez parabenów i sls-ów. Dzięki temu można mieć pewność, że dostarcza się skórze wszystkiego, co dla niej najlepsze.

W kremy bez parafiny i parabenów powinny zaopatrzyć się kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Warto jednak zdecydować się na stopniową wymianę kosmetyków dla całej rodziny i zrezygnować z tych konserwantów, które nie służą niczemu dobremu, a mogą nam poważnie zaszkodzić. Nie wiadomo, jak działają one w procesie długofalowym i czy nie powodują jeszcze gorszych powikłań, niż donoszą dzisiejsze badania naukowe. Wiele osób przestrzega jednak przed stosowaniem parabenów. W przypadku kremów należy być szczególnie ostrożnym, ponieważ stosuje się je na twarzy, gdzie skóra jest często cienka i bardzo delikatna, przez co może je bez problemu wchłaniać.

Bibliografia:

1.Jo J.H., Kennedy E.A Kong H.H., Topographical and physiological differences of the skin mycobiome in health and disease, 2016

5 (100%) 1 ocen
Pityver.pl
http://bez-parabenow.pl/wp-content/uploads/kobieta5-1024x402.jpg

2 Odpowiedzi

  1. „W szczególności na parabeny powinny uważać kobiety w ciąży oraz małe dzieci.”

    Tak – sama jako przyszła mama zdecydowałam się na kosmetyki bez parabenów i sls i jestem zadowolona : ) a co ważne – nie szkodzę tym samym mojemu dziecku.

  2. Mam cerę mieszaną i zdecydowałam się kupić krem Acnerose. Drogerie oferują kiepski wybór kremów dla takiej cery oraz bardzo sztuczny skład. Ja szukałam czegoś bardziej naturalnego i Acnerose spełniło moje oczekiwania .

Napisz odpowiedź...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *