Jak wybrać krem bez parabenów?

Pityver.pl

Wiele mówi się obecnie o tym, aby wybierać kosmetyki naturalne, najlepiej pochodzenia botanicznego. Okazuje się bowiem, że w większości stosowanych przez nas kosmetyków można spotkać niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Przykładem mogą być parabeny, które pełnią rolę konserwantów w kosmetykach. Dzięki nim, produkt nadaje się do użytku o kilkanaście miesięcy dłużej po otwarciu, ponieważ nie pleśnieje i nie rozwarstwia się. Po prostu się nie psuje. Okazuje się jednak, że słynne parabeny są groźne dla naszego zdrowia. Jak je rozpoznać?

Najczęściej na etykiecie produktu można znaleźć składniki takie, jak:

  • propyl,
  • etyl,
  • metyl i inne.

To właśnie słynne parabeny. Od jakiegoś czasu prowadzone są badania na użytkownikach kosmetyków. Okazuje się, że parabeny przenikają bez problemu przez skórę w delikatnych miejscach. Następnie, dostają się one do krwiobiegu i mogą powodować poważne zaburzenia w układzie hormonalnym. Powinni ich unikać wszyscy. Mężczyźni mogą bowiem z ich winy cierpieć na bezpłodność, a dostają się one również poprzez łożysko do ciała dziecka podczas ciąży.

Jaki krem bez parabenów  wybrać?

Przede wszystkim, właśnie kremy do twarzy i ciała nie powinny zawierać parabenów. Bez problemu wchłaniają się one razem z wartościowymi składnikami kremu w skórę użytkownika. Również balsamy do ciała warto wybierać bez konserwantów. Najlepiej, aby krem bez parabenów (np. krem na dzień Acnerose) w swoim składzie miał jedynie naturalne, botaniczne składniki. Dzięki temu, będzie on wspaniale działał na skórę i dostarczał jej jedynie tego, co dla niej najlepsze. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju skóry. Jeżeli jest ona wrażliwa i wymaga ukojenia, producent zastosuje w nim inne zioła, jeżeli zaś wymaga nawilżenia lub natłuszczenia, skład jego będzie zupełnie inny. Ważne jest, aby krem bez parabenów zawsze zawierał witaminę E, która nawilża skórę. Poza tym, w zależności od jego zastosowania, może różnić się składem.

W kremach do twarzy należy unikać wszystkiego, co chemiczne i nienaturalne. Jeżeli ktoś ma problemy z nadwrażliwością skóry, powinien również z rozsądkiem wybierać zioła i składniki. Niekiedy rumianek, czy zboża lub pestki owocowe mogą działać drażniąco. W szczególności dotyczy to osób ze skłonnością do trądziku różowatego. Najlepiej wybierać kosmetyki specjalistyczne. Firmy zajmujące się produkcją naturalnych, botanicznych produktów oferują całe linie ich, które regulują gospodarkę wodną i lipidową skóry, a poza tym odżywiają ją maksymalnie od środka. Cenne olejki chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wiele mówi się o tym, że warto wybierać kremy bez parabenów z dodatkiem filtru UV, ponieważ o każdej porze roku i dla każdej skóry promieniowanie słoneczne może okazać się szkodliwe. Twarz najlepiej zmywać zaś zimną wodą, a nie żelami, które często zawierają silne detergenty w postaci siarczanów.

Bibliografia:

1.Adamski Z., Badania nad rolą drożdżaków lipofilnych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale, Pityrosporum orbiculare) w różnych dermatozach, 1995
2.Crissey I.T., Częste zakażenia grzybicze. Prosty test diagnostyczny i leczenie, 1999
3.Jo J.H., Kennedy E.A Kong H.H., Topographical and physiological differences of the skin mycobiome in health and disease, 2016

5 (100%) 2 ocen
Pityver.pl
http://bez-parabenow.pl/wp-content/uploads/krem-do-twarzy.jpg

2 Odpowiedzi

  1. „Ważne jest, aby krem bez parabenów zawsze zawierał witaminę E, która nawilża skórę.”

    Tak, to bardzo istotne. Sama stosuję szampon bez parabenów z witaminą E i jestem mega zadowolona : )

  2. Ja nie mogę stosować kosmetyków , które zawierają parabeny oraz sls , ponieważ mam po nich uczulenie. Stosuję tylko naturalne i sprawdzone kosmetyki bez sls do skóry oraz szampony i odżywki bez parabenów .

Napisz odpowiedź...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *