Stomatolog i zabiegi na zęby – dowiedz się wszystkiego co trzeba!

Zabieg stomatologiczny
Pityver.pl

Zabiegi stomatologiczne to temat, który budzi dyskomfort i strach nawet u zasadniczo dorosłych osób. Czy słusznie?

Wizyta u dentysty – co warto wiedzieć?

Wizyta u dentysty nie jest wbrew powszechnej opinii czynnością bolesną. Postęp zarówno w stomatologii, jak i anestezjologii sprawił, że pacjent podczas zabiegów powinien być w komfortowym położeniu i samopoczuciu. Jeśli jest wymagane, znieczulenie miejscowe powoduje, że wizyta na fotelu stomatologicznym pozbawiona jest cierpienia.

Lekarz dentysta – jak go wybrać?

Najlepszy lekarz dentysta zębów dzięki udziałowi w wielu szkoleniach i konferencjach, obserwowaniu nietypowych przypadków, konsultacjom z innymi lekarzami, tysiącom godzin spędzonych przy fotelu dentystycznym, cały czas zwiększa swoją wiedzę i doświadczenie. W wyniku tego, może świadczyć usługi na najwyższym poziomie i nawet najbardziej skomplikowane zadania, są możliwe do wykonania.

Stomatolog – jakie zabiegi?

Podstawowy zakres usług jaki oferuje stomatolog obejmuje: leczenie zębów mlecznych u małych pacjentów, usuwanie kamienia nazębnego, oczyszczanie zębów, ich polerowanie i fluoryzację, leczenie ubytków zębowych i leczenie kanałowe, odbudowę zębów i rekonstrukcję zębów zniszczonych (dzięki m.in. licówkom, koronom, protezom, implantom), wybielanie, ortodoncję, usuwanie zębów jak i radiologię.

Opryszczka a dentysta

Opryszczka a dentysta – to nie jest możliwe połączenie. Może dojść zarówno do pogłębienia problemu u pacjenta w najbliższej okolicy, ale i zarażenia osób które będą z daną osobą w bezpośrednim kontakcie. Inną wykluczającą wizytę u dentysty przypadłością są afty.

Innymi przeciwwskazaniami co do wizyty u stomatologa są:

  • menstruacja,
  • przeziębienie/grypa,
  • ciąża/karmienie dziecka.

Jeszcze szersze bariery występują w przypadku zaplanowanej ekstrakcji (wyrwania) zęba. Mogą to być: szczękościsk, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, problemy z układem krwionośnym (np. homofilia, anemia, białaczka, małopłytkowość itp.), padaczka, nadmierna agresja, cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie, choroby nerek i wątroby. W takich wypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Znieczulenie u dentysty

Znieczulenie u dentysty w sposób skuteczny eliminuje dolegliwości bólowe na okres 1-2 godzin. Mogą pojawić się pewne skutki uboczne po zabiegu, ale należą one do rzadkości. Główne rodzaje znieczuleń to nasiękowe i przewodowe.

Strach przed dentystą

Strach przed dentystą jest odczuwany głównie przez osoby, które bardzo rzadko mają kontakt z dentystą i doświadczają niepokoju przez nieznanym. W rzeczywistości  stomatolog dba o komfortowe i bezbolesne warunki wizyty. Jedni boją się bardziej, inni mniej, ale niemal wszyscy z nich przyznają po skończonym zabiegu, że strach był nieuzasadniony.

Stomatolog dziecięcy

Dzieci to często wymagający pacjenci, których odczucia z danej wizyty, mogą rzutować na ich przyszłe kontakty ze służbą zdrowia. Stomatolog dziecięcy powinien, jasno i klarownie wytłumaczyć małoletniemu pacjentowi przebieg interwencji. Dentysta dla dzieci rozmawiając podczas leczenia czy usuwania zęba, może sprawić, że cała procedura pozostanie praktycznie niezauważona przez malucha. Warto przed wizytą upewnić się, czy dany stomatolog ma dobre opinie wśród rodziców kilkuletnich pacjentów.

Dziecko powinno być uświadamiane od najmłodszych lat o tym, że wizyta u dentysty to naturalna rzecz. Przede wszystkim nigdy nie wolno straszyć naszych dzieci dentystą, bo wtedy w wypadku wizyty malec faktycznie będzie mieć ogromny psychiczny problem z zaakceptowaniem stomatologa jako kogoś bezpiecznego.

5 (100%) 2 ocen
Pityver.pl
http://bez-parabenow.pl/wp-content/uploads/13-1024x683.jpg

4 Odpowiedzi

  1. Moj dentysta jest prawdziwym profesjonalista. Moja mama do niego chodzila, ja do niego chodze i moje dzieci pewnie tez beda do niego chodzic na wizyty 🙂

  2. Na szczęscie jeszcze nie doszlam do etapu wyrywania zęba i mam nadzieję, że mój stomatolog nie doczeka sie mojej wizyty w tej sprawie/

  3. A jak mam mensruacje to dentysta moze odmowic mi zrobienia zabiegu?

  4. Mnie mama strasznie straszyla stomatologiem i z dzisiejszej perspektywy tez sadze, ze to bylo bardzo glupie

Napisz odpowiedź...

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *